Old4Game

Old4Game - New gaming generations

1408942Dum Oct 01, 2017 6:29 am6293BuNiCu.wHVizitatorVizitator

World of Warcraft

Distribuiţi
    GaMeR
    Membru

Member Title : WGR Member
    Join : 14/05/2011

World of Warcraft

Mesaj Scris de GaMeR la data de Joi Apr 19, 2012 1:44 am

Ca în majoritatea RPG-urilor, jucătorii controlează un personaj creat de ei într-o lume în continuă dezvoltare, explorând relieful, ducând la îndeplinire misiuni (questuri) date de NPC-uri (Non-playable characters - personaje controlate de computer), ucigând monştri, şi facând multe altele. Personajele sunt răsplătite cu bani, obiecte (iteme) şi experienţă, care le ajută dându-le mai multă putere şi posibilitatea de a învăţa abilităţi noi. De asemenea, jucătorii se pot lupta cu alţi jucători în dueluri sau războaie împotriva facţiunii inamice.
    Monştrii şi quest-urile de nivel mic şi mediu pot fi de obicei cucerite fără ajutorul altor jucători, în special dacă nivelul jucătorului este mai mare deacât al inamicilor. Alte părţi ale jocului, precum "temniţele" (Dungeon) sunt create special pentru a necesita cooperarea mai multor jucători în scopul de a termina dungeon-ul. De obicei, cele mai uşoare necesită o echipă de aproximativ 5 jucători pentru ca "raidul" să poată fi dus la capăt, iar ultimele pot necesita 25 pâna la maxim 40 de jucători. Cele mai grele pot fi terminate de mai multe ghilde (guilds) în luni de timp de joc şi multe încercări.
    De obicei zonele realizate special pentru personaje de nivel 85 sunt mai dependente de raiduri (şi consumă mai mult timp) decât avansarea unui personaj de la nivelul 1 la 85.
    Deoarece personajele înca nu pot progresa peste nivelul 80 (limita a fost ridicată la 85 odata cu lansarea expansion-ului "Cataclysm" in 2010) obiectivele jucătorilor la acel nivel se schimbă, de obicei în creşterea puterii personajelor prin echipamente mai bune. Cu puţine excepţii, cele mai bune echipamente din joc sunt obţinute fie prin PvP (Player versus Player, lupte între jucători), fie prin PvE, lupta pe termen lung în cele mai grele raiduri. Dungeon-urile mari iau de obicei câteva ore pentru a fi terminate. Din cauza puterii uriaşe a monştrilor din cele mai grele dungeon-uri, de obicei personajele poartă armură specializată împotriva elementului monştrilor din dungeon-ul respectiv.

wayne!
    Membru

Join : 21/03/2012

Re: World of Warcraft

Mesaj Scris de wayne! la data de Sam Iul 07, 2012 3:38 am

pai asta nu e joc rpg ?
    kEnT10
    Membru

Join : 17/11/2011
    Localizare : SIBIU